Advertisement

Natrona County’s Kavin Hoff skies high at his home meet

Published: Apr. 22, 2022 at 9:30 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

CASPER, Wyo. (Wyoming News Now) - The weather was sensational on Friday and Casper, which made it the perfect setting for an outdoor track meet. Short sleeves were even appropriate attire at the Natrona County Invitational.

The Mustangs and Fillies hosted crosstown rivals Kelly Walsh, Lander Valley, Dubois and more schools from around the state to compete in track and field.

Natrona County’s Kavin Hoff, a freshman stole the show. He put on a clinic at the pole vault and was able to sky 13-6.50 in the air, which was more than a foot higher than his next closest competitor.

As he was climbing higher and higher, coaches and teammates made their way over to the area to cheer for him.

“It kind of just helps me get in a mindset,” said Hoff about the support from everyone. “It’s really cool when you’re kind of there. It’s kinda like you’re on cloud nine a little.”

He was certainly doing his best to hang out in the clouds.

More winners from the meet:

Girls 4x800

Delilah Baedke, Reagan Lake, Jade Sims, Sophia Rose (Natrona County) 10:17.41

Girls 100m hurdles

Jordan Kroeger (Kelly Walsh) 17.14

Girls 100m

Elayna Chafee (Kelly Walsh) 12.62

Girls 1600m

Finley Klinger (Kelly Walsh) 5:25.30

Girls 4x100

Makenna Lorenzen, Madeline Thorne, Rachel Evenson, Madison Bullard (Kelly Walsh) 49.82

Girls 400m

Ella Spear (Natrona County) 59.49

Girls 300m hurdles

Avery Crane (Lander Valley) 49.06

Girls 800m

Finley Klinger (Kelly Walsh) 2:28.52

Girls 200m

Abigail Gribowskas (Lander Valley) 27.01

Girls 3200m

Ameya Eddy (Lander Valley) 12:35.98

Girls 4x400

Ellie Kaufman, Avery Crane, Kyndal McFadden, Abigail Gribowskas (Lander Valley) 4:16.43

Girls High Jump

Chloe Soester (Natrona County) 5-0

Girls Pole Vault

Erin Weibel (Natrona County) 10-0

Girls Long Jump

Mackenzie Bradach (Natrona County) 17-2

Girls Triple Jump

Cami Costello (Natrona County) 35-4.25

Girls Discus

Alesha Lane (Natrona County) 140-5

Girls Shot Put

Alesha Lane (Natrona County) 38-8.50

Boys Sprint Medley Relay

Evan Lango, Nomar Gonzalez, Ethan Bauer, Preston Garrison (Natrona County) 3:50.89

Boys 4x800 Relay

Diego Lobatos, Aidan Russell, Ray Gribowskas, Blaine Goklish (Lander Valley) 9:04.02

Boys 110m hurdles

Mason Weickum (Natrona County) 14.82

Boys 100m

Brett Gifford (Natrona County) 11.29

Boys 4x100

Nathan Costalez, Cameron Burkett, Keaton Wright, Eric Whitley (Kelly Walsh) 43.76

Boys 400m

Jackson Brooks (Kelly Walsh) 53.53

Boys 300m hurdles

Gage Gose (Lander Valley) 39.28

Boys 800m

Jackson Dutcher (Natrona County) 2:00.08

Boys 200m

Breckin McClintock (Natrona County) 23.21

Boys 3200m

Ethan Bauer (Natrona County) 10:45.29

Boys 4x400 relay

Matisse Weaver, Aidan Russell, Caynen Brown, Gage Gose (Lander Valley) 3:37.05

Boys High Jump

Kaiden Lee (Natrona County) 6-2

Boys Pole Vault

Kavin Hoff (Natrona County) 13-6.50

Boys Long Jump

Bridger Anderson (Natrona County) 21-2.25

Boys Triple Jump

Cody Wright (Dubois) 41-5

Boys Shot Put

Cameron Burkett (Kelly Walsh) 57-3.50

For full meet results, visit here.

Copyright 2022 Wyoming News Now. All rights reserved.