Advertisement

Results from this weekend’s Wyoming High School Wrestling action

An East and Rock Springs wrestler go at it during the 2021 Charlie Lake Duals on Dec. 10, 2021....
An East and Rock Springs wrestler go at it during the 2021 Charlie Lake Duals on Dec. 10, 2021. The Tigers defeated the T-Birds 44-33.(KGWN)
Published: Dec. 19, 2021 at 12:36 AM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

CHEYENNE, Wyo. (Wyoming News Now) - Numerous different tournament’s kept Wyoming High school Wrestler’s busy on Saturday, including outside of the state. Wyoming had a presence in WY, NE, SD, CO, and NV this weekend, making for a lot of spread out action to track.

Flatwater Fracas

Pool A

5th: Cheyenne East

Papillion-La Vista defeated Cheyenne East 59-24.

Cheyenne East defeated null 0-0.

Cheyenne East defeated Seward 60-21.

Cheyenne East defeated Gretna 42-34.

Grand Island defeated Cheyenne East 54-18.

Bennington defeated Cheyenne East 55-18.

Lincoln Southwest defeated Cheyenne East 48-30.

Jimmy John’s NCCT

195

2nd: Keagan Bartlett, Central

Team Score

28th: Central (59)

43rd: Kelly Walsh (42)

49th: Laramie (37)

67th: South (0)

Pat Weede Memorial

Day One

Scottsbluff defeated Thunder Basin 37-33.

Campbell County defeated Powell High School 51-30.

Bismark Century defeated Thunder Basin 45-34.

Scottsbluff defeated Campbell County 69-9.

Natrona County defeated Powell High School 66-18.

Butte defeated Campbell County 65-16.

Natrona County defeated Sidney 36-34.

Thunder Basin defeated Butte 37-35.

Sidney defeated Campbell County 60-23.

Bismark Century defeated Natrona County 48-30.

Thunder Basin defeated Sidney 45-36.

Bismark Century defeated Campbell County 53-26.

Scottsbluff defeated Natrona County 48-28.

Butte defeated Sheridan 42-33.

Sidney defeated Douglas High School 48-30.

Bismark Century defeated Rock Springs High School 54-28.

Butte defeated Douglas High School 48-34.

Sidney defeated Rock Springs High School 50-30.

Bismark Century defeated Sheridan 36-31.

Scottsbluff defeated Douglas High School 45-36.

Rock Springs High School defeated Powell High School 54-30.

Scottsbluff defeated Sheridan 57-22.

Douglas High School defeated Powell High School 45-33.

Sheridan defeated Powell High School 54-30.

Butte defeated Rock Springs High School 58-21.

Day Two

Thunder Basin defeated Powell High School 55-24.

Natrona County defeated Butte 40-34.

Thunder Basin defeated Rock Springs High School 45-18.

Natrona County defeated Campbell County 63-15.

Sheridan defeated Douglas High School 47-28.

Natrona County defeated Thunder Basin 47-36.

Sheridan defeated Campbell County 63-15.

Thunder Basin defeated Douglas High School 50-30.

Campbell County defeated Rock Springs High School 48-30.

Sheridan defeated Thunder Basin 43-21.

Douglas High School defeated Campbell County 45-36.

Sidney defeated Sheridan 41-36.

Bismark Century defeated Douglas High School 52-30.

Scottsbluff defeated Rock Springs High School 58-18.

Scottsbluff defeated Powell High School 68-12.

Sidney defeated Powell High School 63-18.

Douglas High School defeated Rock Springs High School 54-27.

Sheridan defeated Natrona County 41-33.

Bismark Century defeated Powell High School 54-24.

Powell High School defeated null 0-0.

Natrona County defeated Rock Springs High School 69-12.

Battle In The Big Horns

Pool A

1st Place: Rawlins

2nd Place: Worland High School

3rd Place: Newcastle/Upton

4th: Lovell High School

5th: Powell High School

Newcastle/Upton defeated null 0-0.

Rawlins defeated Worland High School 39-36.

Lovell High School defeated Powell High School 45-27.

Newcastle/Upton defeated Powell High School 54-28.

Rawlins defeated Lovell High School 48-21.

Worland High School defeated null 0-0.

Newcastle/Upton defeated Lovell High School 63-18.

Rawlins defeated null 0-0.

Worland High School defeated Powell High School 76-6.

Worland High School defeated Newcastle/Upton 46-36.

Rawlins defeated Powell High School 48-34.

Lovell High School defeated null 0-0.

Rawlins defeated Newcastle/Upton 54-30.

Worland High School defeated Lovell High School 66-10.

Powell High School defeated null 0-0.

Pool B

1st: Star Valley

2nd: Torrington

3rd: Douglas SD

4th: Cody

5th: Rock Springs

Star Valley defeated null 0-0.

Torrington defeated Rock Springs 60-12.

Douglas SD defeated Cody 48-36.

Star Valley defeated Cody 69-6.

Torrington defeated Douglas SD 41-40.

Rock Springs defeated null 0-0.

Star Valley defeated Douglas SD 66-18.

Torrington defeated null 0-0.

Cody defeated Rock Springs 42-18.

Star Valley defeated Rock Springs 72-0.

Torrington defeated Cody 36-36.

Douglas SD defeated null 0-0.

Star Valley defeated Torrington 72-12.

Douglas SD defeated Rock Springs 56-18.

Cody defeated null 0-0.

Pool C

1st: Pinedale

2nd: Thermopolis

3rd: Buffalo High

4th: Worland2

Pinedale defeated Buffalo High 56-12.

Thermopolis defeated Worland2 42-18.

Pinedale defeated Worland2 66-6.

Thermopolis defeated Buffalo High 42-24.

Pinedale defeated Thermopolis 49-18.

Buffalo High defeated Worland2 42-18.

Bridgeport-Sydney Invite

11th: Wheatland (71.5)

106

5th: Waylon Milnes, Wheatland

138

4th: Mauriccio Grimaldo, Wheatland

152

4th: Mauriccio Grimaldo, Wheatland

160

3rd: Devin Weber, Wheatland

Copyright 2021 Wyoming News Now. All rights reserved.