Advertisement

2A Basketball State Tournament Results, 3A/4A Regionals Schedule

File image
File image(Gray Media)
Published: Mar. 6, 2021 at 12:24 AM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

CHEYENNE, Wyo. (Wyoming News Now) - We are in the heart of the Wyoming basketball postseason.

2A started its state tournament today and 3A and 4A play Day 2 of Regionals tomorrow.

Below are the results from states in Casper:

Girls:

(2E) Sundance 47 (3W) Shoshoni 40 (OT)

(1W) Wyoming Indian 53 (4E) Pine Bluffs 45

(2W) Rocky Mountain 47 (3E) Moorcroft 40

(1E) Lusk 42 (4W) Big Piney 33

Semifinal: Wyoming Indian 46 Sundance 38

Semifinal: Rocky Mountain 44 Lusk 39

Saturday schedule (FWC = Ford Wyoming Center, NCHS - Natrona County HS):

Game 1: Shoshoni vs. Pine Bluffs, 9 a.m. (FWC)

Game 2: Moorcroft vs. Big Piney, 9 a.m. (NCHS)

Consolation Trophy Game: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3:30 p.m. (NCHS)

3rd Place Game: Sundance vs. Lusk, noon (FWC)

State Championship: Wyoming Indian vs. Rocky Mountain, 3:30 p.m. (FWC)

Boys:

(2W) Big Piney 37 (3E) Big Horn 34

(1E) Sundance 55 (4W) Greybull 36

(2E) Pine Bluffs 58 (3W) Wind River 41

(1W) Rocky Mountain 72 (4E) Glenrock 50

Semifinal: Big Piney 64 Sundance 61

Semifinal: Rocky Mountain 50 Pine Bluffs 45

Saturday schedule (FWC = Ford Wyoming Center, NCHS - Natrona County HS):

Game 1: Big Horn vs. Greybull, 10:30 a.m. (FWC)

Game 2: Wind River vs. Glenrock, 10:30 a.m. (NCHS)

Consolation Trophy Game: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 5 p.m. (NCHS)

3rd Place Game: Sundance vs. Pine Bluffs, 1:30 p.m. (FWC)

State Championship: Big Piney vs. Rocky Mountain, 5 p.m. (FWC)

Below is the 3A/4A Regionals schedule. All teams have qualified for states. Saturday’s games are either regional championships or games that determine state seeding.

Girls:

3A West:

State Seeding Game: Worland vs. Mountain View, 10 a.m.

Regional Championship: Lander vs. Lyman, 11:30 a.m.

3A East:

State Seeding Game: Newcastle vs. Wheatland, noon

Regional Championship: Douglas vs. Torrington, 4 p.m.

4A West:

State Seeding Game: Cody vs. Star Valley, 11 a.m.

Regional Championship: Natrona County vs. Green River, 2 p.m.

4A East:

State Seeding Game: Sheridan vs. Cheyenne Central, 11 a.m.

Regional Championship: Thunder Basin vs. Cheyenne East, 3 p.m.

Boys:

3A West:

State Seeding Game: Lander vs. Mountain View, 1:30 p.m.

Regional Championship: Worland vs. Lyman, 3 p.m.

3A East at Burns:

State Seeding Game: Buffalo vs. Wheatland, 2 p.m.

Regional Championship: Douglas vs. Rawlins, 6 p.m.

4A West:

State Seeding Game: Rock Springs vs. Green River, 12:30 p.m.

Regional Championship: Riverton vs. Star Valley, 3:30 p.m.

4A East:

State Seeding Game: Sheridan vs. Cheyenne East, 1 p.m.

Regional Championship: Thunder Basin vs. Cheyenne Central, 5 p.m.

Copyright 2021 Wyoming News Now. All rights reserved.